Artiklar: artikeldetalj
Författarsamtal med Sara Paborn & Anna Wilson
Onsdag 10 mars klockan 18.00, Digitalt
Författarsamtal med Sara Paborn och Anna Wilson
Sara Paborn författare, uppvuxen i Sölvesborg debuterade 2009 med romanen Släktfeber. Hon har sedan dess skrivit fem romaner, bland annat Blybröllop som blev en stor framgång hos både både kritiker och publik. Hennes senaste roman Tistelhonung blev nominerad till Årets bok 2020.
Änkorna på Österlen som utkom 2018 blev en stor succé och nu har uppföljaren Änkorna på Österlen, Stormen kommit som ljudbok. Den är skriven tillsammans med Anna Wilson, bördig från Istaby. Sara och Anna har skrivit tillsammans sedan uppväxten i Sölvesborg men aldrig förut publicerat något ihop.
Anna Wilson är utbildad arkeolog och jobbar med pedagogik på Historiska museet i Stockholm. Hon har även ett förflutet som sångerska i bandet Dub Sweden.
För första gången pratar de nu om sin skrivande vänskap och om sin kortroman.
Samtalsledare: Anders Nylander
Den digitala föreläsningen och hela Berättarkraftsprogrammet hittar du här
Programmet ligger kvar till och med den 17/3
Arrangörer: Karlshamn kommun, Ronneby kommun, Sölvesborg kommun och Studieförbundet Vuxenskolan